Trimite

Manager operational financiar Port Constanta

Specificații
Numele companiei
HMJobs
Tip job
full time

Firma angajatoare comercializeaza ulei naval sau și aprovizionează nave în favoarea firmelor din portofoliu. Are depozit de uleiuri navale sub control vamal. Face import export la nevoie.

Atributii:

Rol Principal: Asigurarea sănătății financiare și optimizarea performanței financiare a firmei, precum și coordonarea activităților operaționale legate de vânzări, servicii post-vânzare și gestionarea relațiilor cu clienții, fără implicare directă în operațiunile zilnice de port.

Atribuții principale:

Planificare financiară și bugetare:
Elaborarea și gestionarea bugetului anual.
Monitorizarea și raportarea performanței bugetare, identificând modifcari anormale de la anii anteriori, abaterile și propunând măsuri corective.

Analiză financiară și raportare:
Analizarea periodică a situațiilor financiare și identificarea tendințelor și riscurilor financiare.
Pregătirea rapoartelor financiare pentru conducerea firmei și alte părți interesate.

Gestionarea fluxului de numerar și costurilor:
Monitorizarea și gestionarea fluxului de numerar pentru a asigura disponibilitatea fondurilor necesare operațiunilor.
Implementarea și monitorizarea procedurilor de control al costurilor.

Gestionarea contractelor și relațiilor cu furnizorii:
Gestionarea și monitorizarea contractelor cu furnizorii și partenerii de afaceri.
Asigurarea respectării termenilor contractuali și optimizarea costurilor contractuale.

Coordonarea activităților de vânzări și servicii post-vânzare:
Implicare directă în contactul cu clienții pentru a determina si anticipa orice oportunitate de vanzari bazate pe nevoile acestora din din viitor.
Supravegherea activităților de vânzări și implementarea strategiilor de vânzări.
Participarea la evenimente (targuri comerciale, etc) frecventate de potentialii clienti, pentru a mentine legatura cu acestia permanent activa
Identificarea riscurilor asociate clientilor existenti ale caror nevoi comerciale nu sunt adresate adecvat

Gestionarea relațiilor cu clienții:
Interacționarea cu clienți, furnizori și alte părți interesate pentru a se asigura că cerințele lor sunt îndeplinite și pentru a menține un nivel înalt de satisfacție.

Gestionarea riscurilor financiare și operaționale:
Identificarea și evaluarea riscurilor financiare (amenzi, pierderi comerciale) și operaționale asociate activităților firmei.

Dezvoltarea și implementarea strategiilor de gestionare a riscurilor.

Suport pentru echipa de vânzări și dezvoltare a afacerii:
Colaborarea cu echipa de vânzări pentru a sprijini dezvoltarea afacerii.
Implicarea în întâlniri și negocieri cu potențiali și actuali clienți.

Sarcini specifice:

Monitorizarea veniturilor și cheltuielilor:
Urmărirea veniturilor generate din activitățile de vânzări și servicii.
Supravegherea cheltuielilor operaționale și de capital.

Gestionarea documentelor de import export și conformitate comercială:
Asigurarea conformității documentelor necesare pentru activitățile de import și export.
Monitorizarea procesului de declarare vamală și gestionarea relațiilor cu autoritățile vamale.

Formare și dezvoltare profesională:

Coordonează și formează echipa , promovând dezvoltarea profesională continuă.
Asigura anual, in functie de buget si de industrie, un raport al nivelului salarial, si propune ajustarile necesare pentru retentia de angajati

Cerinte:
- Experiență de minim 4-5 ani în funcții de management, preferabil în domenii inrudite - logistica distribuție sau vânzări
- Cunoștințe solide în finanțe și management operațional, cu experiență în gestionarea bugetelor, fluxului de numerar și optimizarea costurilor
- Abilități excelente de comunicare și relaționare cu clienții, plus dezvoltarea de noi parteneriate
- Fluență în limba engleză, atât scris, cât și vorbit
- De preferat experiență anterioară într-o companie mică sau într-un mediu antreprenorial, unde adaptabilitatea și implicarea în diverse roluri sunt esențiale.
- Cunoștințe despre industria maritimă sau portuară, inclusiv familiaritate cu documentația de import export și conformitate.
- Experiență în implementarea și utilizarea sistemelor ERP (Enterprise Resource Planning) pentru managementul financiar și operațional.
- Experiență în dezvoltarea și implementarea strategiilor de vânzări, inclusiv în deschiderea de noi piețe sau segmente de piață.
- Cunoștințe în managementul riscurilor, inclusiv dezvoltarea și implementarea strategiilor de reducere a riscurilor financiare și operaționale.

HMJobs

Ați atins limita de mesaje permise.